Marjo Voutilainen ja Jaana Peltola jatkavat nais- ja tyttökiekon kehittämistä
2.4.2020 17:30 Uutiset / Pääsivusto

Marjo Voutilainen luotsaa myös ensikaudella KalPan naisten liigajoukkuetta.

Marjo Voutilainen ja Juniori-KalPa ovat solmineet vuoden mittaisen jatkosopimuksen Naisten Liiga joukkueen päävalmentajan tehtävästä. Toimenkuvaan kuuluu Liiga joukkueen valmentamisen lisäksi, myös naisten Akatemia joukkueen toiminnan tukeminen, ja alueellisen pelaajapolun rakentaminen. Naisten Liigan vuoden valmentaja -palkinnon kuluneella kaudella saanut Voutilainen kommentoi sopimusta tuoreeltaan:

”On mahtava jatkaa työskentelyä joukkueen kanssa. Viime kaudella sekä yksilöt että joukkue menivät paljon eteenpäin, mikä mahdollisti historiallisen finaali paikan. Tästä on hyvä jatkaa ja lähteä kehittämään kokonaisvaltaisesti kuopiolaista nais- ja tyttökiekkoa johtavaksi nais-ja tyttökiekko seuraksi Suomessa."

”Uskon itse pitkäjänteiseen työhön, ja olen erittäin iloinen että sopimus Marjon kanssa syntyi. Maailmanlaajuinen tilanne on tällä hetkellä haastava, ja paljon epävarmuutta on ilmassa taloudellisesti, mutta jääkiekkoliiton- ja Olympiakomitean tuella sekä seuran sitoutumisella Nais- ja tyttökiekon kehittämiseen, tämän sopimuksen teko mahdollistui. Olemme ottaneet urheilullisesti ja joukkueen tavoitteellisen tekemisen osalta askeleita oikeaan suuntaan. Meillä erittäin hyviä pelaajia jo tällä hetkellä joukkueessa, ja taustalta on kasvamassa uusia maajoukkuepelaajia. Meillä on myös huikeat mahdollisuudet tyttö- ja naispelaajien kehittymisellä: ammattitaitoisen valmennuksen, pelaajille tarjottavien tukitoimien ja monipuolisten opiskelu- ja työmahdollisuuksien ansiosta. Marjon johdolla, tästä on hyvä jatkaa toiminnan kehittämistä.” – Urheilujohtaja Herkko Koski –

Myös Jaana Peltolan arvokas työ saa jatkoa, seuran ja koko Itä-Suomen tyttöjääkiekon kehittäjänä.

"Seura on strategiassaan nostanut tyttö- ja naisjääkiekon kehittämisen yhdeksi painopisteistään. Olemme valmiita panostamaan tähän työhön ja jääkiekkoliiton toimesta meidät on valittu tyttö- naisjääkiekon keskittämisseuraksi. Tämän yhteistyön myötä, päätoimisen työntekijän palkkaaminen on tulevallekin kaudelle mahdollista. Jaana on tehnyt huikeaa työtä Kuopion ja lähialueen tyttökiekon eteen jo ensimmäisen vuoden aikana. Uskon että tehtyjen toimien ja tulevien suunnitelmien ansiosta, jatkossa yhä useampi tyttö tulee kokeilemaan jääkiekkoa, ja innostuu siitä." - Urheilujohtaja Herkko Koski -


   
Lisää uutisia
Juniori-KalPa ry
«  Syyskuu   »
Kategoriat